Novela insolvenčního zákona 2021

10.06.2021

Připravovaná novela insolvenčního zákona je promítnutím evropské legislativy (směrnice o restrukturalizaci a insolvenci) do českého práva. Implementační lhůta uplyne 17. července 2021, ovšem aktuální proces schvalování nijak nepokračuje a tato lhůta nebude dodržena.

Číst více

Mimořádné moratorium 2021 (Lex covid)

04.01.2021

Účelem mimořádného moratoria podle insolvenčního zákona je poskytnutí co nejrychlejšího přístupu k účinnému instrumentu ochrany před věřiteli. Lex covid justice 2 dále pozastavuje až do června 2021 povinnost podat insolvenční návrh na vlastní podnik v úpadku.

Číst více

Insolvence (oddlužení) během koronaviru

25.11.2020

Aktuální doba koronavirové pandemie není zcela jednoduchou. Hodně lidí přišlo o zaměstnání nebo jim byl znatelně snížen příjem. V takových případech nastává zásadní problém ─ jak se vyrovnat se závazky?

Číst více

Jaké příjmy podléhají srážkám v oddlužení?

15.06.2020

V současné době se dlužníci více než dříve dotazují, zda konkrétní příjem podléhá srážkám v oddlužení nebo zda se nejedná o mimořádný příjem. Na přezkumných jednáních se také setkáváme častěji s dotazy na blokaci bankovních účtů a další postupy, které jsou prováděny pouze v exekuci.

Číst více

Insolvenční návrh

05.06.2020

V případě, že vám přerůstají dluhy přes hlavu, není pravděpodobně jiného východiska, než podat návrh na zahájení insolvenčního řízení (insolvenční návrh) s povolením oddlužení.

Číst více

Oddlužovací minimum

04.06.2020

Nastaly velké změny v procesu oddlužení, a to díky novele, která vešla v platnost v červnu letošního roku. Mezi ty největší patří například zrušení podmínky zaplacení alespoň 30 % pohledávek svých nezajištěných věřitelů, zkrácená varianta oddlužení na 3 roky, pokud se dlužníkovi podaří věřitelům splatit alespoň 60 % pohledávek nebo status tzv. zvláště zranitelných osob.

Číst více