Domů 5 Poradna 5 Nezabavitelné minimum a oddlužení 2023

Nezabavitelné minimum a oddlužení 2023

Nezabavitelné minimum a oddlužení 2023

Pavel Fabian, insolvenční správce a advokát
04. 02. 2023

Od ledna roku 2023 znovu stoupá nezabavitelná část příjmu pro exekuci a také pro oddlužení/insolvenci. V základním nastavení se zvedá o 2500,-Kč na měsíc. Nařízení vlády tak reflektovalo návrh Ministerstva spravedlnosti. Nezabavitelná (nepostižitelná) část nesmí být zaměstnanci sražena, naopak mu musí být vždy vyplacena. Má sloužit k zajištění jeho základních životních potřeb. Samotný propočet pro oddlužení není jednoduchý, v rámci našich služeb Vám toto nezabavitelné minimum (pro účely oddlužení) rádi vypočteme.

Výpočet nezabavitelného minima 2023

Od 1. 1. 2023 došlo ke změně koeficientu, který je podstatný při výpočtu nezabavitelné částky.

Nově se pro výpočet základní nezabavitelné částky místo 3/4 použijí 2/3 ze součtu životního minima a částky tzv. normativních nákladů na bydlení.

Za každou vyživovanou osobu dlužníka se nezabavitelná částka navýší. Současný koeficient se pro tento výpočet změní z 1/3 na 1/4 ze základní nezabavitelné částky. Konkrétní propočet pro Váš insolvenční návrh (na povolení oddlužení) Vám samozřejmě sdělíme.

Oddlužení v roce 2023

V průběhu ledna 2023 pozorujeme zvýšený nárůst (oproti roku 2022) o oddlužení. Dochází tedy k vyššímu počtu podaných insolvenčních návrhů na povolení oddlužení, a to i přes skutečnost, že nedošlo změně zákonných podmínek. V České republice jsou stovky tisíc lidí na pokraji dluhové propasti.

Nejste-li si jistí, jak insolvenční řízení / oddlužení v tomto roce probíhá a co obnáší, neváhejte se na nás obrátit. Telefonickou nebo emailovou konzultaci Vám rádi poskytneme zdarma. Kvalifikovaně odpovíme na Vaše dotazy ohledně osobního bankrotu, insolvence a oddlužení. Náš kolektiv v advokátní kanceláři / insolvenčního správce je tvořený odborníky na insolvenční zákon s mnoholetou praxí. V oblasti insolvencí působíme již mnoho let i jako insolvenční správce.

Jsme odborníci na oddlužení

V rámci našich služeb nabízíme:

Odborné právní a ekonomické poradenství s oddlužením
Návrh vhodného řešení insolvence
Sepis insolvenčního návrhu
Dohled nad průběhem oddlužení

Specializujeme se na oddlužení více než 10 let. Pomůžeme vyřešit Vaše dluhy a exekuce, obraťte se na nás.

Pavel Fabian, insolvenční správce a advokát

FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář s. r. o.